Investiční zlato je jako uchovatel hodnoty používáno lidmi a státy již několik tisíc let. Investiční zlato funguje jako pojistka proti znehodnocení inflací – peníze díky inflaci ztrácejí hodnotu, oproti nim si zlato uchovává svoji hodnotu po celou dobu lidských dějin, od dob starého Egypta, Mezopotámie přes antiku do současnosti.

Zlato je vzácný kov s mnoha unikátními vlastnostmi. Na rozdíl od jiných kovů je chemicky velmi stabilní. Ryzí zlato je měkké, ale velmi těžké. Jeho hustota je dvakrát vyšší než hustota olova. Kombinace těchto vlastností zlatu předurčila roli ideálního materiálu na výrobu cenností a platidel. V moderní době pak zlato našlo široké uplatnění i v průmyslu a medicíně. Investiční zlato je specifická forma zlata, která se používá jako bezpečná forma k uložení peněžního kapitálu. Jedná se o zlaté slitky (cihly) o ryzosti 999,9/1000 – 24 karátové zlato, tj. ryzí zlato.

Peníze/bankovky vlastně původně vznikly jako pokladní stvrzenky - na stvrzence bylo vyznačeno, kolik zlata či stříbra má její držitel v bance. Do roku 1971, kdy byl zrušen tzv. Zlatý standard (Bretton-woodský systém), byly mnohé měny kryty zlatem. V současnosti neexistuje žádná měna, která by byla podložena skutečnou fyzickou hodnotou. Zlato tak ztratilo roli platidla, ale stále je uchovatelem hodnoty.

V dnešní neklidné době stále více lidí nakupuje fyzické investiční zlato z důvodu reálné obavy ze zhroucení současného finančního a monetárního systému.

dekorace