Platina je podobně jako zlato považována za „bezpečný přístav“, investoři proto nakupují platinové slitky a mince kvůli zabezpečení svého portfolia. Cena platiny je právě nyní mimořádně nízká. Je dokonce levnější než zlato, běžně přitom dosahuje dvojnásobku jeho ceny. Pro investory se tím stává skutečně zajímavou.

Stejně jako stříbro je platina investiční a zároveň průmyslový kov. Má stříbřitě bílou barvu, je velmi těžká a chemicky mimořádně odolná. Díky svým vlastnostem je v průmyslu prakticky nenahraditelná. Největší využití nachází při výrobě katalyzátorů do dieselových motorů. Platina se hojně využívá také při výrobě elektromobilů na vodíkový pohon – na jeden vodíkový palivový článek je potřeba 1 unce platiny.

Nejvzácnější kov

Platina je všeobecně vnímána jako to nejlepší. Je často také nazývána „zlato bohatých“, protože je vždy považována za dražší a vzácnější než zlato. Oproti zlatu a stříbru, drahým kovům známým již starověkým civilizacím, byla platina objevena poměrně pozdě – až v 18. století. K tomu patrně přispěl fakt, že co se týče jejího množství na Zemi, je mnohem vzácnější než zlato a stříbro. I v případě roční produkce je platina zhruba 15–20krát vzácnější než zlato. Ročně je jí vytěženo cca 200 tun, což je mezi 5 až 10 % roční produkce zlata. I přesto se platina v současnosti prodává za nižší cenu než žlutý kov. Cena platiny byla nižší než zlato jen párkrát za posledních 100 let. A tento ojedinělý úkaz nastal i nyní.

Platina je kujný, ale velmi tvrdý kov – těžko se zpracovává a k její úpravě je zapotřebí velká technická zdatnost.

dekorace